Puzzle trochu inak

Puzzle do každej domácnosti alebo 3 x prečo musíte mať doma puzzle

Puzzle. Tak bežná súčasť našich životov. Od materských škôlok až po kluby dôchodcov. Napadlo vás niekedy zamýšľať sa nad nimi? Nad ich vznikom a možným prínosom?

Nie? Tak poďme na to pekne od úplného začiatku

Písal sa rok 1766. Britský kartograf a rytec John Spilsbury vytvoril tzv.: „Dissected Maps“, učebnú pomôcku na zemepis. Išlo o mapu sveta, vyobrazenú na dreve, ktorú rozdelil na malé kúsky. A hotovo, prvé puzzle bolo na svete.

John Spilsbury vytvoril toto prvé puzzle s cieľom naučiť deti hravou formou správne rozloženie Európy a jej kráľovstiev. Pravdepodobne ani len netušil, že jeho vynález so sebou prináša ďalšie úžasné benefity.

Takže po prvé: skladanie puzzlí rozvíja našu osobnosť. Nežartujeme

Obyčajným skladaním puzzlí rozvíjame celú škálu našich najrôznejších schopností. Neveríte? Tak si poďte jedno puzzle poskladať s nami.

Začíname:

Hneď na začiatku si všetky dieliky z puzzle otočíme obrázkom navrch. Získavame počiatočné informácie o obrázku a už to začína - rozvoj predstavivosti, vizualizácie a koncentrácie je v plnom prúde. Otáčame dieliky, prsty pracujú na vysoké obrátky a čo sa deje? Práve prebieha tak dôležitý tréning jemnej motoriky (predovšetkým u detí).

Ďalej musíme použiť nejakú stratégiu, tá je  nevyhnutná, ak chceme z rôznych kúskov puzzle zložiť súvislý obrázok. A to sa nezaobíde bez použitia logického myslenia. Je nás viacero? Tak potom automaticky podporujeme schopnosť tímovej práce.

Začíname skladať. Pred chvíľou sme začali a už máme pred sebou viaceré zložené plochy. Trénujeme pamäť a priestorové videnie. A za pár hodín máme celý obrázok úspešne poskladaný, čo nám napomáha v budovaní zdravého sebavedomia.

Tak čo nabudúce? Skúsime niečo náročnejšie, čím môžeme podporiť svoj sebarozvoj alebo niečo netradičnejšie a pokoríme tak hranice nášho obzoru?

Po druhé: puzzle, to je dávka radosti do každej rodiny

Myslíme to vážne. Predstavte si, že zložíte prvé dva dieliky puzzlí. Cítite ten príliv endorfínov? Človek sa skrátka poteší, keď sa mu niečo podarí. O všetko ostatné sa už postará chémia v našom mozgu. Dôležité pre nás je, že sa cítime dobre. A čím väčší kúsok obrázku sa nám podarí poskladať, tým je naša radosť väčšia.

Skladanie puzzlí s priateľmi či s rodinou so sebou prináša tiež veľa smiechu a zábavy. Bezstarostný relax v kruhu našich najbližších, to skrátka chceš.

Po tretie: chceš byť TU a TERAZ? Puzzle môže byť aj tvojou meditáciou

Veľká múdrosť východných filozofíí o tom, že trvalé šťastie a radosť môže človek nájsť len sám v sebe a prítomnom okamihu sa pomaly, ale isto dostáva aj do našich končín.

Postupne sa stáva čoraz viditeľnejšou alternatívou k naháňaniu sa za mamonou a konzumom. Ľudia sa obzerajú za rôznymi možnosťami ako sa naučiť vychutnať si prítomný okamih a spočinúť bez obáv, strachov a očakávaní len v tom, čo sa práve deje pred ich nosom a slastne si vychutnať daný moment.

Možno sa budete diviť, ale práve skladanie puzzlí je jednou z možností. Automaticky totiž sústreďuje našu myseľ do toho, čo sa práve deje. Nevyhnutná koncentrácia potrebná k spájaniu malých dielikov vypína všetko ostatné a ostáva len čistá jasná sústredená myseľ. Niekedy sa ani nenazdáte, že prešlo niekoľko hodín, počas ktorých ste si nespomenuli na svoje bežné problémy. Zrelaxovaná, jasná a šťastná myseľ- aj to môže byť dôsledok obyčajného skladania puzzlí.

Tak čo, už ste si objednali? :)

CoolArts - svet neobyčajných puzzlí